• Rok szkolny 2020/2021 I półrocze

        • Wycieczka piesza do Jaskini Komonieckiego i Wodospadu Dusiołek    

           We wtorek 22 września 2020 roku odbyła się wyciecieczka do Jaskini Komonieckiego. W wyprawie brały udział klasy 4-8 z naszej szkoły. Miejscem docelowym naszej wycieczki była już wcześniej wymieniana Jaskinia Komonieckiego, znajdująca się w sąsiedniej miejscowości Las, w obrębie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego.

               W czasie wędrówki przez las kilka razy zatrzymywaliśmy się, aby podziwiać krajobrazy. Po dotarciu na miejsce naszym oczom ukazał się punkt kulminacyjny wycieczki - jaskinia. Cudna pogoda i wspaniały widok były tłem do zdjęć. Co odważniejsi uczestnicy wycieczki szli wyżej stromym podejściem, aby podziwiać wspaniały wodospad. Jak się okazało, jest to największy wodospad w Beskidzie Małym. Po zasłużonym odpoczynku na górze udaliśmy się w drogę powrotną. 

               W czasie wchodzenia jak i schodzenia podziwialiśmy piękny, górski krajobraz, oglądaliśmy różnobarwne liście spadające z drzew. Byliśmy zachwyceni, że tak niesamowite  miejsce jest tak blisko nas.

               Uważam, że warto odwiedzić to fascynujące miejsce i chętnie wróciłabym na ten szlak jeszcze raz, żeby dowiedzieć się więcej o tym pomniku przyrody nieożywionej.

          Natalia Budzowska

          FOTO

          Kolejowe ABC - Twoja kolej na podróż - konkurs

          Uczniowie klasy VI wzięli udział w konkursie organizowanym przez Urząd Transportu Kolejowego i skierowanym dla uczniów z klas IV-VI z całej Polski. Konkurs polegał na rywalizacji w grze mobilnej Kolejowe ABC, a główną nagrodą był wyjazd na zieloną szkołę do Augustowa.

          Celem konkursu było propagowanie zasad bezpieczeństwa oraz wartości i wzorców związanych z odpowiedzialnym zachowaniem się podczas korzystania z transportu kolejowego.

          Po 10 dniach rywalizacji uczniowie naszej szkoły uzyskali wysokie III miejsce. W nagrodę wszyscy uczniowie z klasy szóstej otrzymali od organizatorów upominki zawierające maskotkę, kamizelkę odblaskową, materiały edukacyjne i inne gadżety. 

          Gratulujemy!!!

          FOTO

          Sprzątanie świata

           

          6 października uczniowie (klas 4-8) naszej szkoły już po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”.

          Głównym celem akcji było rozbudzenie świadomości ekologicznej uczniów i odpowiedzialności za środowisko naturalne. To także zachęta do działań na rzecz ochrony środowiska oraz poszanowania zasobów naturalnych i racjonalnej gospodarki odpadami.

          Akcja miała pokazać uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi.

          Udział w akcji „Sprzątania świata” dał do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko i o czystość najbliższego otoczenia.

          Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie. Najwięcej śmieci zebrali uczniowie klasy VI.

          FOTO

          Dzień tabliczki mnożenia

           

          W dniu 2.10 obchodziliśmy w naszej szkole  X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

          Na lekcjach matematyki uczniowie klas:  III – VIII rozwiązywali trzy krótkie testy z przykładami mnożenia i dzielenia  w zakresie 100, a nawet 500. Spośród 62 uczniów wyłonili się najlepsi, którzy rozwiązali bezbłędnie wszystkie przykłady. Mistrzami Tabliczki Mnożenia tegorocznej edycji zostali: Szymon Lenart z kl.VI, Karol Dyduch z kl. VII oraz uczniowie klasy VIII: Krystian Budka, Iza Górka, Kacper Karkula, Basia Palichleb i Arkadiusz Wronka.  Za zmagania z tabliczką uczniowie otrzymali w nagrodę stosowne oceny do dziennika.                                                                                                                                    

          Wszystkim uczniom dziękuję za wspólną zabawę, gratuluję i życzę dalszych sukcesów.

                                                                                                                                            Urszula Kachel

          FOTO

          Wycieczka do Niedzicy i Szczawnicy

                W  dniu 9 października klasy 6,7 i 8 udały się na wycieczkę. Najpierw pojechaliśmy na spacer po zaporze w  Niedzicy. Po kilkuminutowym spacerze udaliśmy się na zwiedzanie zamku w Niedzicy. Zwiedziliśmy go razem z  przewodnikiem. Zobaczyliśmy stare sypialnie, wielką studnię i kilka innych pomieszczeń używanych przez dawnych mieszkańców. Po zwiedzeniu zamku mieliśmy kilka minut na zakupienie różnych pamiątek. Na koniec udaliśmy się do starej wozowni, gdzie ujrzeliśmy kilkanaście starych pojazdów zachowanych w świetnym stanie. Dla wielu była to z pewnością największa atrakcja wycieczki. Kiedy wozownie mieliśmy za sobą, udaliśmy się na rejs statkiem wokół pięknego Jeziora Czorsztyńskiego.  

                 Następnie pojechaliśmy do Szczawnicy. Kiedy dotarliśmy na miejsce mieliśmy okazje spróbować tamtejszych leczniczych wód. Mają one bardzo specyficzny smak. Niektórym one zasmakowały, a niektórym nie. Na miejscu mieliśmy również chwilę na zakupienie pamiątkowych magnesów. Po zakupach udaliśmy się na spacer po mieście, szliśmy w stronę autokaru i tu można powiedzieć, że zakończyła się nasza wycieczka.

                 Na pewno każdemu uczestnikowi spodobała się ta wycieczka, dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy, poznaliśmy kilka nowych smaków. Jedno można powiedzieć na pewno -wycieczka była bardzo udana.

          Krystian Budka

          FOTO

           

          Dzień Edukacji Narodowej 2020

           

          Jak świętować Dzień Edukacji Narodowej bez uroczystej akademii?

          Nasz pomysł na tę okoliczność to wesoły DJ na szkolnym korytarzu i dynamiczne przeboje z życzeniami dla nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów. Do  tego odświętne stroje, miłe słowa, coś słodkiego ...

          Zrobiło się bardzo radośnie.

          FOTO

           

          Ślubowanie klasy I

           

          „Uczniem być to ważna sprawa i otwierać wiedzy drzwi, uczyć się, by świat poznawać - Ślubujemy dziś” 

                    W dniu 24 października 2020 r. uczniowie klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Kukowie złożyli uroczyste ślubowanie w obecności Dyrektor Szkoły Podstawowej p. Lucyny Sikory, Rodziców, a także uczniów kl. III i II wraz z wychowawczyniami. 

                        Uroczystość Ślubowania i Pasowania na Ucznia poprzedził występ artystyczny pierwszaków przygotowany przez p Henrykę Gołuszkę i Ewelinę Marszałek. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne – recytując wiersze i śpiewając piosenki poświęcone nauce w szkole, znajomości przepisów ruchu drogowego, a także znajomości symboli narodowych. 

                     Ceremonii Ślubowania i Pasowania na Ucznia klasy I dokonała p. Dyrektor Lucyna Sikora, a na pamiątkę tego wydarzenia każdy uczeń otrzymał Dyplom Pasowania na Ucznia, słodki upominek od rodziców, a także upominek powitalny od uczniów klasy trzeciej. 

                      

          Autor Marszałek Ewelina 

          FOTO

          Przerwa na czytanie  

                      27 października 2020r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kukowie włączyli się do ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie organizowanej przez bibliotekę szkolną.  

                     „Przerwa na czytanie” to pomysł na promocję czytelnictwa, pokazanie dzieciom, że czytanie jest ciekawe. Ma ono na celu zachęcanie do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.  Udział w biciu rekordu wzięli  uczniowie klas 1-3 oraz nauczyciele obecni tego dnia w szkole. Czytano  podczas jednej z przerw na gali gimnastycznej. Uczestnicy akcji czytali głośno  fragmenty książek przyniesionych przez siebie  z domu.   

          Przebieg akcji został uwieczniony na fotografiach.

          FOTO 

          Wirtualne Andrzejki

           

           W tym roku wróżby andrzejkowe miały zupełnie inny charakter, ale jak zwykle sprawiły wszystkim mnóstwo zabawy. 27 listopada najmłodsi wychowankowie szkoły w Kukowie brali udział w Wirtualnej Zabawie   Andrzejkowej na lekcjach online.  I chociaż nie było tradycyjnego lania wosku, to wykorzystując wirtualne zabawy, mogliśmy sprawdzić, co nas czeka w najbliższym czasie.  Dzień ten był dla wszystkich wyjątkowy, ponieważ dzieci miały okazję przenieść się w magiczny świat wróżb.  Swoją przyszłość odkrywały losując kartki z wizerunkami zawodów przepowiadającymi kim zostaną w przyszłości, jakie życie ich czeka. Oczywiście wszystkie wróżby traktowano z przymrużeniem oka, jako że nadawały temu dniu wyjątkowy nastrój. Na zakończenie dzieci wzięły udział we wspólnych tańcach przy skocznej muzyce.   

                                  

                                                            

                                                                                                                                        Autor:   Marszałek Ewelina 

          Projekt makieta zabudowań z "Pana Tadeusza"

          W styczniu tego roku klasa ósma wzięła w projekcie zatytułowanym „Makieta zabudowań z Pana Tadeusza”. Uczniowie mieli wykonać prace według własnego projektu. Wykazali się wielką przy tym pomysłowością i inwencją. Kilka zasłużyło na wyróżnienie, dlatego chciałabym umieścić zdjęcia tych prac na stronie naszej szkoły.  

          Lidia Młyńska 

          FOTO

          Być jak Ignacy

          Klasa III bierze udział w programie naukowym „Być jak Ignacy”. Jego celem jest promowanie zdobywania wiedzy wśród uczniów szkół podstawowych poprzez doświadczanie oraz popularyzacja osiągnięć wielkich polskich naukowców i wynalazców. W tym roku akcja startuje pod hasłem „Nauka to przyszłość”. Program ma zachęcić dzieci do zdobywania wiedzy w takich dziedzinach, jak energia, ekologia, transport oraz technologie przyszłości. Uczniowie poznają kolejnych czterech naukowców – Józefa Rotblata, Władysława Szafera, Ernesta Malinowskiego oraz Stefana Banacha. 

          Tym razem nasz bohater wraz ze swoim nowym przyjacielem Blu przebywa w przyszłości. 

          Jakie mogą być konsekwencje eksploatacji planety? 

          Co przyniesie rozwój technologii? 

          Jak za kilkadziesiąt lat może wyglądać świat? 

          Na te oraz na inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedź podczas naszych zajęć. Więcej informacji na temat programu „Być jak Ignacy. Nauka to przyszłość” można znaleźć na stronie internetowej www.bycjakignacy.pl

           

           

          Organizatorem projektu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej. 

           

          byc_jak_Ignacy_projekt.pdf

           

          Kubusiowi przyjaciele natury

          „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś.

          Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. W tym roku uczniowie klasy III wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu. 

           

          Dzięki programowi edukacyjnemu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” nauczyciele i dzieci zyskują dostęp do merytorycznych materiałów, które pomagają im w proekologicznej edukacji. 

          DBAM O ROŚLINY I ZWIERZĘTA, NAWET TE NAJMNIEJSZE to temat lekcji 1. Jej celem było zrozumienie przez dzieci: 

           - co to jest natura 

          • - jak zostać “Kubusiowym Przyjacielem Natury” 

          • - jak dbać o rośliny

          • - jaką rolę pełnią zwierzęta w przyrodzie, nawet te najmniejs